Peeling enzymatyczny pozwala usunąć martwy naskórek, oczyścić pory, wygładzać i odświeżyć skórę. To jedna z delikatniejszych form złuszczania, która nie podrażnia skóry i nie powoduje jej nagrzewania. Choć stosowanie enzymatycznych peelingów jest obecnie coraz bardziej popularne, wciąż budzi wiele obaw. Jak stosować ten rodzaj peelingu, by działał skutecznie?
Działanie peelingu enzymatycznego
Peeling enzymatyczny należy do grupy peelingów chemicznych, ale jest znacznie łagodniejszy niż peelingi z kwasami. Co można znaleźć w składzie peelingów enzymatycznych? Przede wszystkim enzymy owocowe, które mają zdolność do rozpuszczania zrogowaciałych komórek naskórka. Enzymy złuszczają niepożądaną warstwę rogową i przyspieszają naturalny proces odnowy skóry. Enzymy nie wnikają głębiej niż na 0,5 mm w głąb skóry, dlatego nie uszkadzają żywych komórek i nie wywołują podrażnień. To bardzo łagodny sposób na usunięcie martwego naskórka.
Jakie są zalety stosowania peelingów enzymatycznych?
- Wspomaga odnowę naskórka, dzięki czemu skóra wygląda młodo i promiennie
- Odtyka zapchane pory
- Niweluje zaskórniki
- Zwęża pory
- Wygładza i zmiękcza skórę, poprawiając jej teksturę
- Wyrównuje koloryt skóry, pomaga pozbyć się przebarwień i rozświetlić cerę
- Ułatwia skórze absorbowanie substancji odżywczych i nawilżających z kremów i olejów
Czy wszyscy mogą stosować peeling enzymatyczny? delikatny peeling enzymatyczny marki BIOLAVEN to uniwersalny kosmetyk, który można stosować przy niemal każdym rodzaju skóry (suchej, tłustej i mieszanej). Jest to idealny zabieg dla osób, które mają skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień lub pokrytą drobnymi niedoskonałościami czy trądzikiem (delikatne działanie enzymów nie spowoduje pękania wyprysków). Również cera naczynkowa może być złuszczana przy użyciu tego typu zabiegu.
Jak wykonać peeling enzymatyczny ?
Choć to zabieg, który często kojarzy się z gabinetami kosmetycznymi, peeling z enzymami można wykonywać samodzielnie w domu odpowiednio dobranym kosmetykiem. Zabieg jest prosty i bezpieczny, ale wymaga zachowania kilku zasad:
- Przed nałożeniem peelingu należy dokładnie oczyścić skórę twarzy z makijażu i zanieczyszczeń. Można użyć do tego płynu micelarnego, a następnie żelu lub pianki do mycia twarzy.
- Peeling należy nałożyć równomiernie na całą twarz, omijając okolice oczu i ust. Można to zrobić palcami lub pędzelkiem.
- Po nałożeniu peelingu enzymatycznego należy pozostawić go na twarzy przez określony przez producenta czas, zazwyczaj od 5 do 15 minut. Nie należy go wcierać ani masować, ponieważ nie zawiera drobinek ściernych.
- Po upływie zalecanego czasu należy go zmyć letnią wodą lub zwilżonym ręcznikiem, unikając pocierania skóry.
- Po wykonaniu peelingu enzymatycznego należy nałożyć krem do twarzy dobrany do typu cery.
Jak często wykonywać peeling enzymatyczny?
Enzymatyczny peeling do twarzy można stosować raz w tygodniu lub co dwa tygodnie, w zależności od potrzeb i reakcji skóry. Nie należy go stosować częściej niż raz na 5 dni, ponieważ może to doprowadzić do nadmiernego wysuszenia i podrażnienia skóry. Zabieg najlepiej wykonywać wieczorem, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu ze słońcem po peelingu. Jeśli jednak planujemy wyjść na zewnątrz, należy zastosować krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Przeciwwskazania
Czy wszyscy mogą stosować peeling enzymatyczny? Ten rodzaj peelingu jest bardzo delikatny i mało inwazyjny, dlatego ma niewiele przeciwwskazań. Nie powinny go jednak stosować osoby, które mają:
- alergię na którykolwiek ze składników peelingu
- aktywne infekcje skórne, np. opryszczkę, grzybicę, liszaj
- otwarte rany, zadrapania, podrażnienia lub oparzenia na skórze
- świeże blizny lub tatuaże
Regularne stosowanie peelingu enzymatycznego przynosi naszej skórze wiele korzyści. Ten łagodny sposób na usunięcie martwego naskórka pokocha każdy typ cery. Efekty stosowania peelingu są niemalże natychmiastowe – cera staje się rozświetlona, gładka i promienna.