Dlaczego Twoja twarz się świeci i jak temu zapobiec

Zdjecie kobiety - świecenie się twarzy

Wytwarzane przez gruczoły łojowe sebum wchodzi w skład płaszcza lipidowego, stanowiącego naturalną ochronę naszej skóry. Często jednak, produkowany w nadmiarze, staje się uporczywy. Delikatny efekt glow jest pożądany na twarzy – dodaje jej promiennego, zdrowego wyglądu. Co jednak zrobić, aby zniwelować świecenie się twarzy?

Przyczyny świecenia się twarzy

Problem nadmiernie świecącej się twarzy dotyczy osób o tłustej i mieszanej cerze. Ich twarz świeci się szczególnie w tzw. strefie “T”, czyli na czole, nosie i brodzie. Tłustą skórę zwykle dziedziczymy genetycznie, choć często przyczyną są również zmiany hormonalne. Istnieje jednak kilka dodatkowych czynników, które wpływają na nadprodukcję sebum. To głównie nieprawidłowa dieta, uboga w witaminy, składająca się z wysoko przetworzonej, pełnej konserwantów żywności, ostrych przypraw i słodyczy. Wpływ na intensywne błyszczenie się skóry ma także wysoka temperatura otoczenia, czy długotrwały i nadmierny stres. Te wszystkie czynniki pobudzają gruczoły łojowe do pracy i – w rezultacie – nasza twarz się świeci.

Zdjecie kobiety - świecenie się twarzy

Jak ograniczyć świecenie się twarzy

Przede wszystkim – zlokalizuj źródło problemu. Jeśli na co dzień towarzyszy Ci stres lub stosujesz nieodpowiednią dietę – postaraj się to zmienić. Obchodź się ze skórą delikatnie – to, że jest tłusta nie oznacza, że należy ją przesuszać! Wręcz przeciwnie – stosowanie silnych, wysuszających detergentów i kosmetyków z zawartością alkoholu jedynie podrażni skórę i wywoła jej reakcję obronną – czyli nadmierną produkcję sebum! Pamiętaj również o regularnym nawilżaniu skóry. Odpowiednio dobrane kremy wcale nie tworzą tłustej powłoki, lecz przenikają do głębszych warstw naskórka i pozwalają utrzymać odpowiedni stopień nawilżenia w skórze. Stosuj po kolei wszystkie standardowe kroki pielęgnacjidwuetapowe oczyszczanie, tonizację i nawilżanie.

Oczyszczaj skórę

Pamiętaj o dokładnym demakijażu i oczyszczaniu cery – pozostałości kosmetyków i zanieczyszczeń mogą być powodem zatykania porów skórnych i powstawania zaskórników. To szczególnie ważne w przypadku tłustej skóry, która charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum. Pozbądź się jednak przekonania, że taka cera wymaga użycia agresywnych kosmetyków oczyszczających. Używaj produktów o delikatnym składzie, które nie podrażniają i nie powodują przesuszenia. Do demakijażu używaj płynu micelarnego Biolaven, który mimo łagodnego składu, doskonale radzi sobie nawet ze zmyciem wodoodpornych kosmetyków kolorowych. Do drugiego etapu oczyszczania wybierz piankę do twarzy Biolaven lub żel do mycia twarzy Biolaven, które ukoją Twoją skórę. Nie zmywaj kosmetyków gorącą wodą – to nie sprawi, że tłuszcz na Twojej twarzy się rozpuści, a jedynie podrażni Twoją skórę. Po oczyszczaniu stosuj tonik do twarzy, który natychmiastowo przywróci skórze odpowiedni poziom pH.

Nie zapominaj o nawilżeniu

Na dzień używaj lekkich kremów do twarzy, które nadają się także pod makijaż, np. Krem na dzień Biolaven. Nie obawiaj się, że krem podbije efekt świecenia się – ma lekką formułę, dzięki czemu szybko się wchłania i nie pozostawia na twarzy tłustego filmu. Aby zachować odpowiednią równowagę skóry, na noc postaw na intensywniejsze nawilżenie i odżywienie – np. za pomocą kremu na noc Biolaven lub maseczki całonocnej, o której działaniu pisaliśmy TUTAJ.

Istnieje jeszcze wiele sposobów, które pomogą Ci ograniczyć świecenie się skóry w ciągu dnia, takie jak np. Stosowanie bibułek czy pudrów matujących. To jednak metody, których działanie jest tylko chwilowe. Warto zatem w pierwszej kolejności zadbać o kondycję swojej skóry!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kobieta dotyka pleców z trądzikiem
Ciało

Jak skutecznie zwalczyć trądzik na plecach?

Problem trądziku dotyka wielu osób – nie tylko młodzieży, ale także dorosłych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Choć najczęściej kojarzymy go z wypryskami na twarzy, zmiany trądzikowe zdarzają się również na plecach i ramionach. Pryszcze na plecach, które często są swędzące i bolesne, mogą prowadzić

Czytaj więcej »
Krem na policzku, na skórze z naruszoną warstwą hydrolipidową
Twarz

Jak odbudować naruszoną warstwę hydrolipidową?

Naruszona warstwa hydrolipidowa jest źródłem wielu problemów skórnych. Dlatego jednym z najważniejszych aspektów zimowej pielęgnacji jest skupienie się na wzmocnieniu płaszcza hydrolipidowego. Czym właściwie jest wspomniana tarcza skóry, jakie pełni funkcje, jak rozpoznać uszkodzoną warstwę hydrolipidową i jak ją odbudować? Na te pytania odpowiemy w

Czytaj więcej »
Shopping Cart
Scroll to Top