Jak odbudować naruszoną warstwę hydrolipidową?

Krem na policzku, na skórze z naruszoną warstwą hydrolipidową

Naruszona warstwa hydrolipidowa jest źródłem wielu problemów skórnych. Dlatego jednym z najważniejszych aspektów zimowej pielęgnacji jest skupienie się na wzmocnieniu płaszcza hydrolipidowego. Czym właściwie jest wspomniana tarcza skóry, jakie pełni funkcje, jak rozpoznać uszkodzoną warstwę hydrolipidową i jak ją odbudować? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Czym jest tarcza skóry?

Warstwa hydrolipidowa to warstwa ochronna skóry, składająca się głównie z wody i lipidów (tłuszczów). Prawidłowo funkcjonująca warstwa hydrolipidowa tworzy na naszej skórze barierę chroniącą przed uszkodzeniami. Pomaga także w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry i zapobiega utracie wody. Jest naturalną ochroną przed zanieczyszczeniami powietrza, niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i podrażnieniami. Warstwa hydrolipidowa pomaga także w utrzymaniu elastyczności skóry. Dlatego naruszenie tej warstwy może prowadzić do różnych problemów skórnych.

Jak rozpoznać uszkodzoną warstwę hydrolipidową?

Rozpoznanie naruszonej bariery hydrolipidowej nie jest trudne – wskazuje na to wiele problemów skórnych, które zauważymy gołym okiem. Skutków uszkodzonej warstwy hydrolipidowej może być naprawdę wiele, od przesuszonej skóry, po wysyp niedoskonałości. Jakie są najczęstsze skutki naruszenia warstwy hydrolipidowej?

  • Suchość skóry: Warstwa hydrolipidowa odpowiada za zatrzymywanie wody w skórze. Jeśli zostanie naruszona, skóra staje się bardziej podatna na utratę wody, co prowadzi do suchości i szorstkości.
  • Zaczerwienienie i podrażnienia: Naruszenie ochronnej warstwy skóry sprawia, że staje się bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak substancje chemiczne, detergenty czy zanieczyszczenia. To może prowadzić do zaczerwienienia, podrażnień i uczucia pieczenia.
  • Łuszczenie się skóry: Brak odpowiedniej ilości lipidów w warstwie hydrolipidowej może skutkować utratą elastyczności skóry, co objawia się łuszczeniem naskórka.
  • Wzmożona wrażliwość na alergeny: Naruszona warstwa hydrolipidowa sprawia, że skóra jest bardziej podatna na kontakt z substancjami alergennymi, co może prowadzić do reakcji alergicznych i podrażnień.

Do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego może dojść w przypadku każdego typu skóry. Szczególnie często problem ten dotyczy jednak osób z cerą suchą, która jest cienka i bardziej wrażliwa. Choć czynników, które mogą prowadzić do naruszenia warstwy hydrolipidowej jest naprawdę wiele, jej uszkodzenie zwykle jest spowodowane naszą nieodpowiednią pielęgnacją.

Jak odbudować warstwę hydrolipidową?

Odbudowa warstwy hydrolipidowej może teoretycznie być prosta – wystarczy dostarczyć skórze wilgoci i utrzymać ją w górnych warstwach skóry. W praktyce osiągnięcie tego celu może jednak być sporym wyzwaniem. Dlatego dbanie o ochronną warstwę skóry jest kluczowym elementem codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim powinniśmy regularnie dostarczać skórze niezbędnych substancji odżywczych i nawilżających. Jeśli jednak dojdzie do naruszenia warstwy hydrolipidowej, na czas jej regeneracji należy unikać agresywnych zabiegów pielęgnacyjnych, retinolu, produktów zawierających kwasy, peelingów mechanicznych i szczoteczek myjących, które mogą dodatkowo podrażniać skórę.

Pielęgnacja skóry z uszkodzoną warstwą hydrolipidową

Pielęgnacja skóry z uszkodzonym płaszczem hydrolipidowym powinna być delikatna i opierać się przede wszystkim na intensywnym nawilżaniu skóry.

Po oczyszczeniu skóry łagodnym płynem micelarnym i pianką do mycia twarzy, warto sięgnąć po serum o nieco bogatszej od standardowego kremu do twarzy formule. Świetnie sprawdzi się tu Serum przeciwzmarszkowe BIOLAVEN, które zawiera cenne, odżywcze oleje roślinne o działaniu nawilżającym. Serum wspomaga procesy odbudowy kolagenu i elastyny i niweluje skutki dzialania szkodliwych czynników zewnętrznych.

Zaburzona bariera hydrolipidowa nie jest w stanie odpowiednio chronić skóry przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych i utratą wilgoci. Dlatego należy wspomagać ją kremami do twarzy bogatymi w oleje roślinne i witaminę E, chroniące skórę przed wysuszeniem i uszkodzeniami. Na dzień stosuj nawilżająco-ochronny krem do twarzy BIOLAVEN, a na noc postaw na regenerującą maseczkę całonocną do twarzy BIOLAVEN, która wspomoże proces odnowy naskórka.

Podczas okresu regeneracji zaleca się zastosowanie minimalistycznej pielęgnacji i korzystanie z delikatnych kosmetyków. Dbałość o warstwę hydrolipidową skóry jest szczególnie istotna, zwłaszcza w okresie zimowym, który może być wymagający dla kondycji naszej skóry. Dlatego zimą poświęć swojej skórze więcej uwagi i reaguj na sygnały, które Ci wysyła.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serum do twarzy BIOLAVEN
Twarz

Jak stosować serum do twarzy by osiągnąć najlepsze rezultaty

Serum do twarzy to wyjątkowy kosmetyk o skoncentrowanej formule, którego zadaniem jest dostarczenie skórze cennych składników odżywczych. Serum jest doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji. Chcesz dowiedzieć się, jak je stosować, by w pełni wykorzystać jego potencjał? Przygotowaliśmy dla Ciebie komplety przewodnik! Czym jest serum do twarzy?

Czytaj więcej »
Shopping Cart
Scroll to Top