Pielęgnacyjne grzeszki – sprawdź, czy je popełniasz

Pielęgnacyjne błędy - uśmiechnięta kobieta wykonuje pielęgnację twarzy

Dbanie o cerę nie kończy się na umyciu twarzy wodą i wklepaniu nawilżającego kremu. Prawidłowa pielęgnacja opiera się na regularnym oczyszczaniu, nawadnianiu i odżywianiu cery. Nasza skóra wymaga codziennej opieki i choć staramy się dbać o nią najlepiej jak potrafimy, często popełniamy drobne błędy, które odbijają się na jej kondycji. Sprawdź, czy popełniasz któryś z najczęściej powielanych pielęgnacyjnych grzeszków.

Jakie błędy pielęgnacyjne popełniamy najczęściej?

Zwykle zdecydowaną większość naszych kosmetyków stanowią te do pielęgnacji twarzy. W swojej łazience gromadzimy tak wiele płynów micelarnych, toników, żeli do twarzy, olejków, kremów, peelingów i kremów pod oczy, że ostatecznie nie jesteśmy w stanie zużyć ich wszystkich. Testując kolejne nowości kosmetyczne, zamiast pomóc, szkodzimy naszej skórze, a punktem wyjścia do najczęściej popełnianych błędów pielęgnacyjnych są właśnie nieprzemyślane kosmetyczne zakupy. Używanie produktów, które nie odpowiadają na potrzeby naszej cery zwykle kończy się wysypem niedoskonałości, podrażnieniami i… frustracją. Jakich błędów powinniśmy unikać, by właściwie zadbać o skórę twarzy?

Niedokładne oczyszczanie skóry

Jeśli dotychczas sądziłaś, że demakijaż to tylko kwestia używania płynu micelarnego, musimy wyjaśnić, że byłaś w ogromnym błędzie. Choć sam płyn micelarny, zwłaszcza taki o naturalnym składzie, stanowi doskonałe wprowadzenie do wieczornej rutyny pielęgnacyjnej, to jednak usunięcie makijażu i powierzchownych zanieczyszczeń płynem micelarnym to dopiero początek. Przede wszystkim konieczne jest dokładne spłukanie płynu micelarnego z twarzy, ponieważ zawiera micele, które, pozostawione na skórze, mogą powodować przesuszenie. Skórę zawsze należy oczyszczać dwuetapowo – najpierw wykonując demakijaż, a następnie oczyszczając twarz żelem do mycia twarzy lub pianką. Dopiero takie dokładne oczyszczanie jest gwarancją w pełni czystej skóry, gotowej na kolejne etapy pielęgnacyjne.

Zbyt mocny demakijaż oczu

Skoro jesteśmy już przy demakijażu, nie możemy pominąć jednego z bardzo częstych pielęgnacyjnych błędów, a mianowicie – zbyt mocnego demakijażu oczu. Energiczne pocieranie delikatnej skóry w okolicach oczu podczas zmywania makijażu to pierwszy krok go powstawania głębokich zmarszczek i podrażnień. Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i wymaga delikatnego podejścia. Nie musisz nerwowo pocierać powiek, by zmyć mocny makijaż oka – przytrzymaj nasączony płynem micelarnym wacik do momentu rozpuszczenia się makijażu, a następnie ściągnij resztki kosmetyku w kierunku rzęs. Jeśli zauważysz, że na powiece coś jeszcze zostało, powtórz czynność. W ten sposób unikniesz podrażnień i uchronisz delikatną skórę wokół oczu przed przedwczesnym starzeniem.

Pomijanie toniku do twarzy

Co prawda użycie toniku do twarzy w codziennej pielęgnacji nie jest niezbędne, ale jeśli marzysz o pięknej, nawilżonej i promiennej cerze, nie radzimy go pomijać! Dlaczego warto stosować tonik do twarzy? Po dokładnym oczyszczeniu twarzy należy przywrócić skórze jej fizjologiczne pH. Tonik do twarzy błyskawicznie przywraca odpowiedni poziom pH, co z kolei wzmacnia naturalną odporność skóry na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia powietrza. Jeśli pominiesz go w swojej pielęgnacji, zwiększysz prawdopodobieństwo odwodnienia skóry i naruszenia bariery hydrolipidowej. Zastosowanie toniku przed nałożeniem innych produktów pielęgnacyjnych ułatwia przenikanie substancji odżywczych z kremów i serum do głębszych warstw skóry, dlatego warto uwzględniać ten kosmetyk w swojej codziennej pielęgnacji twarzy.

Źle dobrany krem do twarzy

Nawilżający krem do twarzy to zapewne kosmetyk, który w swojej łazience ma każdy. Nawet jeśli wyznajesz zasadę kosmetycznego minimalizmu, na pewno nie pomijasz w swojej codziennej pielęgnacji kremu. Ale czy na pewno odpowiednio dobierasz go do potrzeb swojej skóry? Jednym z najczęściej popełnianych grzeszków pielęgnacyjnych jest nieodpowiedni dobór kosmetyków do typu cery i jej aktualnego stanu. Dobór odpowiedniego kremu nie jest łatwy i często, testując nowe produkty, sięgamy po takie, które nie pomagają naszej skórze, a czasami są dla niej wręcz szkodliwe. Pamiętaj, by zawsze dobierać krem do typu swojej cery i nie sugerować się opiniami innych – każda cera jest inna a krem, który sprawdził się Twojej koleżance, niekoniecznie będzie odpowiedni do pielęgnacji Twojej skóry.

Zbyt rzadkie lub zbyt częste złuszczanie skóry

Regularne złuszczanie skóry za pomocą peelingu stanowi istotny element pielęgnacji. Peeling pomaga pozbyć się zewnętrznej warstwy zrogowaciałego naskórka i usunąć zanieczyszczenia, które mogą powodować zatykanie porów. Należy jednak pamiętać o umiarze! Granica między starannością a nadmierną gorliwością jest bardzo cienka. Z jednej strony – pomijanie peelingów w pielęgnacji może skutecznie utrudnić naturalny proces odnowy naskórka, z drugiej natomiast – zbyt częste stosowanie peelingu może uniemożliwić jej regenerację. Optymalna częstotliwość złuszczania skóry to 1-2 razy w tygodniu. Pamiętaj także o odpowiednim doborze peelingu do rodzaju cery – jeśli masz wrażliwą, suchą skórę, znacznie lepszym rozwiązaniem będą delikatne peelingi enzymatyczne.

Częste dotykanie twarzy

Jeśli prawidłowo dbasz o pielęgnację twarzy, a problemy skórne powracają jak bumerang, być może popełniasz inny, dość powszechny, pielęgnacyjny grzeszek, który nie jest bezpośrednio związany z użyciem kosmetyków. Częste dotykanie twarzy dłońmi czy telefonem to nieświadomy, lecz bardzo powszechny błąd, który może negatywnie wpływać na kondycję naszej cery. Często zapominamy, że w ciągu dnia dotykamy różnych zanieczyszczonych powierzchni, takich jak klawiatura, klamki czy gotówka. Przenoszenie takich zanieczyszczeń na twarz nie jest najlepszym pomysłem. Nawyk pocierania twarzy i podpierania się rękoma może skutkować nawracającymi problemami skórnymi. Również częste przykładanie nieoczyszczonego telefonu do twarzy sprzyja przenoszeniu bakterii i może przyczynić się do powstawania niedoskonałości. Aby poprawić stan skóry, postaraj się kontrolować nawyk częstego dotykania twarzy.

Dodatkowo, postaraj się o częstą wymianę pościeli, zwłaszcza poszewek na poduszki, aby unikać gromadzenia wilgoci, roztoczy i martwych komórek skóry, które stanowią idealne siedlisko dla bakterii. Używaj także osobnego ręcznika do wycierania twarzy i regularnie go wymieniaj. Te proste kroki mogą przyczynić się do utrzymania skóry w dobrej kondycji.

Jeśli popełniasz któryś z tych pielęgnacyjnych błędów, koniecznie zmień swoje nawyki. Gwarantujemy, że Twoja skóra się odwdzięczy! 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serum do twarzy BIOLAVEN
Twarz

Jak stosować serum do twarzy by osiągnąć najlepsze rezultaty

Serum do twarzy to wyjątkowy kosmetyk o skoncentrowanej formule, którego zadaniem jest dostarczenie skórze cennych składników odżywczych. Serum jest doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji. Chcesz dowiedzieć się, jak je stosować, by w pełni wykorzystać jego potencjał? Przygotowaliśmy dla Ciebie komplety przewodnik! Czym jest serum do twarzy?

Czytaj więcej »
Shopping Cart
Scroll to Top