Przetłuszczające się włosy – jak sobie z nimi poradzić

Zdjęcie smutnej kobiety z tłustymi włosami

Czy znasz ten niekomfortowy moment, gdy wydaje się, że włosy stają się tłuste dosłownie chwilkę po umyciu? Wiele z nas boryka się z problemem nadmiernie przetłuszczających się włosów. Ale nie martw się, to często normalne! W tym artykule omówimy, dlaczego włosy się przetłuszczają, podpowiemy, kiedy tłuste włosy powinny Cię zaniepokoić i zdradzimy skuteczne sposoby na walkę z tym problemem.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe skóry głowy jest procesem naturalnym. Podobnie jak na pozostałych partiach ciała, skóra na głowie wyposażona jest w gruczoły, które produkują łój, będący naturalną warstwą ochronną. Taka tarcza chroni naszą skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, jak zanieczyszczenia powietrza, wiatr, czy niskie i wysokie temperatury. Łój zabezpiecza także przed uszkodzeniami mechanicznymi, czyli np. tarciem i drapaniem. Zdarza się jednak, że gruczoły łojowe zaczynają nadmiernie pracować, co sprawia, że włosy przetłuszczają się znacznie szybciej. Zauważamy wtedy, że włosy stają się błyszczące przy skórze głowy, są oklapnięte i pozbawione objętości. Sklejone, tłuste włosy po umyciu, które szybko tracą świeżość to właśnie efekt zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Zdarza się również, że mimo przetłuszczających się włosów u nasady, kosmyki są wysuszone na końcach. Nadprodukcji łoju często towarzyszy także nadmierne wypadanie włosów. Ale właściwie od czego przetłuszczają się włosy?

Najczęstsze przyczyny nadmiernego przetłuszczania się włosów

Istnieje wiele przyczyn nadmiernie przetłuszczającej się skóry głowy. Niektóre z nich zaczynają się wewnątrz naszego organizmu, inne są wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji, czy szkodliwych czynników zewnętrznych. Znalezienie przyczyny przetłuszczania włosów może ułatwić zwalczenie tego problemu. Jakie są najczęstsze przyczyny tłustych włosów?

Czynniki wewnętrzne

  1. Zaburzenia gospodarki hormonalnej – zaburzenia tarczycy i zmiany hormonalne związane z ciążą, okresem dorastania lub pokwitania
  2. Uwarunkowania genetyczne
  3. Nieprawidłowa dieta – bogata w tłuszcze nasycone i węglowodany i uboga w witaminy, zwłaszcza A, B2 i B6
  4. Przewlekły stres

Czynniki zewnętrzne:

  1. Niewłaściwa pielęgnacja -używanie zbyt mocnych szamponów, niewykonywanie peelingu skóry głowy, zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie włosów, niedomywanie preparatów do stylizacji.
  2. Dotykanie włosów i pocieranie skóry – częste dotykanie włosów może przenosić nadmiar łoju z rąk na włosy, co sprawia, że stają się tłuste.
  3. Przegrzewanie skóry – używanie suszarki do włosów z gorącym nawiewem, częsta stylizacja gorącą lokówką lub prostownicą, mycie włosów w gorącej wodzie.
  4. Zanieczyszczenie atmosferyczne

Skuteczne sposoby na tłuste włosy

Większość osób, które zmagają się z problemem nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy, popełnia ten sam błąd, sięgając po kosmetyki o silnym działaniu oczyszczającym, przy czym zapominają o konieczności odpowiedniego nawilżenia skóry. Jednak skóra, która jest atakowana silnymi preparatami oczyszczającymi, szybko się odwadnia, staje się sucha i podrażniona. W odpowiedzi na to skóra zaczyna produkować więcej sebum, aby zrekompensować utratę wilgoci, co prowadzi do zaburzenia równowagi. I właśnie w ten sposób nasada włosów się przetłuszcza. Jak zatem pielęgnować włosy, by uniknąć przetłuszczania się i poprawić stan skóry głowy?

Jaki szampon do włosów przetłuszczających się wybrać?

Paradoksalnie – delikatniejsze szampony lepiej poradzą sobie z problemem tłustych włosów, niż te zawierające agresywne detergenty. Unikaj SLS-ów, silikonów i parafiny, które nadmiernie wysuszają skórę i przy długotrwałym stosowaniu, obciążają włosy. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie mycie włosów szamponem naturalnym. Postaw na delikatne substancje aktywne o sprawdzonym działaniu nawilżającym, regenerującym i złuszczającym. W walce z przetłuszczonymi włosami, skuteczny może okazać się Szampon regulujący BIOLAVEN, który delikatnie, ale skutecznie oczyszcza, a dzięki zawartości kwasu salicylowego i ekstraktu z lawendy, reguluje wydzielanie sebum.

Czy suchy szampon rozwiąże problem z przetłuszczającymi się włosami?

Suchy szampon szybko odświeża włosy, np. kiedy nie mamy czasu, by je umyć umyć, nadaje włosom objętości, przywraca im dobry wygląd i sprawia, że ładnie pachną. Nic dziwnego, że dla osób, które mają szybko przetłuszczające się włosy, używanie suchego szamponu jest kuszące. Pamiętaj jednak, że to tylko tymczasowe rozwiązanie. Taki szampon nie zastąpi tradycyjnego mycia włosów, a stosowanie go przed dłuższy czas może niekorzystnie wpłynąć na stan skóry głowy. Dlaczego?

Suche szampony mogą prowadzić do nadmiernego przesuszenia włosów i skóry, a w ekstremalnych przypadkach mogą nawet być przyczyną nadmiernego wypadania włosów. To głównie ze względu na zawartość alkoholu w składzie tego rodzaju produktów do pielęgnacji włosów. Ponieważ suche szampony są nakładane bezpośrednio na skalp, mogą działać drażniąco. Dodatkowo, obecność aluminium w tych szamponach może blokować pory skórne, co hamuje wzrost włosów i w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do łysienia! Oczywiście użycie takiego szamponu w podbramkowej sytuacji, raz na jakiś czas, nie wyrządzi wielkich szkód, jednak nie polecamy częstego stosowania tego typu produktów.

Czy warto stosować peeling skóry głowy przy tłustych włosach?

Włosy po zastosowaniu peelingu do skóry głowy są uniesione od nasady, a sama skóra staje się bardziej oczyszczona. Peeling, w połączeniu z masażem skóry głowy, pobudza mikrokrążenie, co w rezultacie wzmacnia cebulki włosowe, a także skutecznie odblokowuje mieszki, co umożliwia swobodny wzrost włosów. Regularny peeling pomaga przywrócić skórze naturalną równowagę, ułatwiając wchłanianie składników aktywnych, reguluje produkcję sebum, co pomaga utrzymać świeżość włosów przez dłuższy czas. Peeling do skóry głowy przeciwdziała problemom z wypadaniem włosów, łagodzi objawy łupieżu i sprzyja pojawianiu się baby hair’ów. Pomaga dokładnie oczyścić skórę głowy z łoju, dzięki czemu włosy dłużej wyglądają na świeże i czyste. Pamiętaj, aby peeling do skóry głowy wykonywać regularnie, raz w tygodniu. Możesz wybrać mechaniczny peeling lub peeling chemiczny. Jeśli masz wrażliwą skórę, polecamy Tonik do włosów i skóry głowy BIOLAVEN, który pomoże Ci zatroszczyć się o włosy skłonne do przetłuszczania się. Zawarty w nim ocet pomaga usunąć martwe komórki naskórka, reguluje pracę gruczołów łojowych i wspomaga walkę z nadmiernym rogowaceniem.

Jak walczyć z przetłuszczającymi się włosami - w pigułce

  1. Używaj delikatnych szamponów
  2. Regularnie wykonuj peeling skóry głowy
  3. Nie nakładaj masek i odżywek od nasady włosów
  4. Susz włosy chłodnym powietrzem i ogranicz stylizację ciepłymi narzędziami
  5. Myj włosy w odpowiedniej temperaturze wody
  6. Dbaj o odpowiednie nawilżenie włosów
  7. Nie dotykaj włosów często w ciągu dnia
  8. Ogranicz stosowanie suchych szamponów
  9. Dbaj o higienę szczotek i grzebieni, często zmieniaj pościel i ręczniki
  10. Zadbaj o dietę.

Odpowiednio dbając o włosy przetłuszczające się, możesz odzyskać nie tylko piękną fryzurę, ale także pewność siebie. Pamiętaj, że to proces, który wymaga czasu i cierpliwości, ale efekty z pewnością będą tego warte. Nadmierne przetłuszczanie się włosów to problemem, który da się skutecznie pokonać. Trzymamy kciuki za Twoje świeże, piękne włosy!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kobieta dotyka pleców z trądzikiem
Ciało

Jak skutecznie zwalczyć trądzik na plecach?

Problem trądziku dotyka wielu osób – nie tylko młodzieży, ale także dorosłych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Choć najczęściej kojarzymy go z wypryskami na twarzy, zmiany trądzikowe zdarzają się również na plecach i ramionach. Pryszcze na plecach, które często są swędzące i bolesne, mogą prowadzić

Czytaj więcej »
Krem na policzku, na skórze z naruszoną warstwą hydrolipidową
Twarz

Jak odbudować naruszoną warstwę hydrolipidową?

Naruszona warstwa hydrolipidowa jest źródłem wielu problemów skórnych. Dlatego jednym z najważniejszych aspektów zimowej pielęgnacji jest skupienie się na wzmocnieniu płaszcza hydrolipidowego. Czym właściwie jest wspomniana tarcza skóry, jakie pełni funkcje, jak rozpoznać uszkodzoną warstwę hydrolipidową i jak ją odbudować? Na te pytania odpowiemy w

Czytaj więcej »
Shopping Cart
Scroll to Top