Sposób na elektryzujące się włosy zimą

Kobieta w czapce z elektryzującymi się włosami

Zima to magiczna pora roku, ale niestety wiąże się również z pewnymi wyzwaniami dla naszej fryzury. Zapewne wielokrotnie, po ściągnięciu czapki, doświadczyłaś frustracji, związanej ze sterczącymi na wszystkie strony włosami. Elektryzujące się zimą włosy to problem, z którym boryka się wiele osób. Szczególnie zimą, kiedy nosimy nakrycia głowy, a nasze włosy nie zawsze są w świetnej kondycji. Jak zwalczyć problemem elektryzujących się włosów? Mamy kilka skutecznych porad!

Dlaczego włosy się elektryzują?

Odpowiedzi należy szukać w fizyce! Na powierzchni naszych włosów gromadzą się jony o jednakowym ładunku, które wzajemnie się odpychają. Aby temu zapobiec, konieczne jest osiągnięcie równowagi ładunków na danej powierzchni. W kontekście włosów istotna jest ich kondycja – im są słabsze, cieńsze i bardziej przesuszone, tym większe prawdopodobieństwo, że będą podatne na puszenie się i elektryzowanie. Ale dlaczego nasze włosy elektryzują się właśnie zimą? Składa się na to kilka czynników. Przede wszystkim zimą nosimy nakrycia głowy, kaptury, szaliki i wkładane przez głowę swetry. Pocieranie włosów o włókna o szorstkiej strukturze i sztuczne materiały, takie jak akryl czy poliester sprawia, że na naszych włosach gromadzi się więcej ładunków elektrycznych. Elektryzowaniu się sprzyja także kontakt z suchym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach i pogorszenie kondycji włosów. Im mniej wilgoci w strukturze włosa, tym bardziej podatny staje się na elektryzowanie.

Co zrobić, aby włosy się nie elektryzowały?

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na uniknięcie elektryzowania się włosów. Oto kilka praktycznych wskazówek:

Zadbaj o odpowiednie nawilżenie

Aby uchronić włosy przed elektryzowaniem, sięgaj po nawilżające maski i odżywki. Te produkty pomagają przywrócić wilgotność włosom, zapobiegając efektowi statycznego naładowania. Sam szampon może nie wystarczyć – warto sięgać po maski i odżywki z gliceryną i panthenolem, które odżywią, nawilżą i zregenerują włosy. Przy  każdym myciu nakładaj na włosy Odżywkę do włosów BIOLAVEN, która uchroni Twoje włosy przed utratą wilgoci, dzięki czemu będą mniej się elektryzować. Raz w tygodniu użyj regenerującej Maski do włosów BIOLAVEN, która wygładzi i dociąży włosy. Aby ułatwić sobie rozczesywanie i uniknąć uszkodzeń mechanicznych, stosuj Odżywkę – mgiełkę do włosów bez spłukiwania, która intensywnie nawilża i zapobiega puszeniu się włosów.

Systematycznie wykonuj olejowanie włosów

Oleje naturalne stanowią doskonałą ochronę przed uszkodzeniami i elektryzacją włosów. Regularne olejowanie poprawia kondycję włosów i zabezpiecza je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Zrezygnuj ze stylizacji

Gorące narzędzia do stylizacji włosów potęgują efekt elektryzowania się. Zimą warto ograniczyć używanie prostownic, lokówek i suszarek, pozwalając włosom na naturalne osuszenie. Warto także wymienić plastikowe szczotki na drewniane i nie czesać włosów zbyt intensywnie, aby nie elektryzować ich. Ważne jest także częste czyszczenie szczotek i grzebieni, aby pozbyć się z nich nie tylko kurzu i brudu, ale również ładunków elektrycznych.

Stosuj termoochronę

Kosmetyki termoochronne są niezastąpione, zwłaszcza zimą. Wiele z nich zawiera składniki antystatyczne, które skutecznie zapobiegają elektryzowaniu się włosów pod wpływem działania ciepła.

W trosce o nasze włosy warto zastosować kilka prostych, ale skutecznych trików, aby uniknąć elektryzowania. Nawilżenie, olejowanie, rezygnacja ze stylizacji na rzecz naturalnego suszenia i stosowanie termoochrony to kluczowe elementy dbania o zdrowe, lśniące włosy. Jakie są Wasze sprawdzone sposoby na walkę z elektryzującymi się włosami? Podzielcie się swoimi poradami w komentarzach!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kobieta dotyka pleców z trądzikiem
Ciało

Jak skutecznie zwalczyć trądzik na plecach?

Problem trądziku dotyka wielu osób – nie tylko młodzieży, ale także dorosłych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Choć najczęściej kojarzymy go z wypryskami na twarzy, zmiany trądzikowe zdarzają się również na plecach i ramionach. Pryszcze na plecach, które często są swędzące i bolesne, mogą prowadzić

Czytaj więcej »
Krem na policzku, na skórze z naruszoną warstwą hydrolipidową
Twarz

Jak odbudować naruszoną warstwę hydrolipidową?

Naruszona warstwa hydrolipidowa jest źródłem wielu problemów skórnych. Dlatego jednym z najważniejszych aspektów zimowej pielęgnacji jest skupienie się na wzmocnieniu płaszcza hydrolipidowego. Czym właściwie jest wspomniana tarcza skóry, jakie pełni funkcje, jak rozpoznać uszkodzoną warstwę hydrolipidową i jak ją odbudować? Na te pytania odpowiemy w

Czytaj więcej »
Shopping Cart
Scroll to Top