Przesuszona skóra twarzy to problem, z którym boryka się wiele osób. Skóra sucha jest cienka, wrażliwa i ma tendencję do łuszczenia się i podrażnień. Warto pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja to nie tylko nawilżenie skóry, ale także odżywienie i ochrona. Jak zadbać o przesuszoną skórę twarzy?
Przyczyny przesuszonej skóry
Przesuszona skóra może mieć różne przyczyny – na jej zły stan mogą wpływać zarówno czynniki zewnętrzne, niewłaściwa pielęgnacja skóry, jak i nieodpowiednia dieta i styl życia. Warto zastanowić się, co w naszym doprowadziło do przesuszenia skóry.
Najczęstsze przyczyny suchej skóry:
- Stałe przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie jest suche powietrze.
- Nadmierne narażenie na niesprzyjające warunki atmosferyczne – słońce, wiatr, mróz, zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury uszkadzają barierę ochronną skóry.
- Mycie twarzy zbyt ciepłą wodą, gorące, długie kąpiele.
- Używanie mydła i kosmetyków o zawartości silnych detergentów i alkoholu do mycia twarzy.
- Częste pływanie w basenach z chlorowaną wodą.
- Nieodpowiednia dieta, bogata w wysoko przetworzoną żywność i nieodpowiednie nawadnianie organizmu.
- Do nadmiernego wysuszenia skóry prowadzi także długotrwały stres.
- Niewłaściwa pielęgnacja, niedostosowana do potrzeb skóry nie tylko może powodować przesuszenie skóry, ale także ją podrażniać.
Jak rozpoznać odwodnioną skórę?
W zależności od stopnia nasilenia, objawy przesuszonej skóry mogą być różne. Zwykle jednak temu problemowi towarzyszy uczucie ściągnięcia i pieczenia, szorstkość i łuszczenie skóry. Na powierzchni twarzy często pojawiają się nieestetyczne, suche skórki, a nawet czerwone plamy i przebarwienia. Wysuszona skóra twarzy, poprzez utratę kolagenu i elastyny, często jest szara, matowa i pomarszczona. W kontakcie z wodą i kosmetykami do oczyszczania i demakijażu, skóra piecze, jest zaczerwieniona i podrażniona.
Jak pielęgnować przesuszoną skórę?
Pielęgnacja suchej skóry nie należy do najłatwiejszych. Mimo że główną potrzebą suchej skóry jest intensywne nawilżenie – nie powinniśmy zapominać o innych etapach pielęgnacji, które wpływają na skuteczność działania kremów nawilżających.
Podstawowe etapy pielęgnacji cery suchej i odwodnionej
- Oczyszczaj skórę delikatnie, ale dokładnie. Unikaj kosmetyków o zawartości alkoholu i silnych detergentów. W przypadku suchej skóry znacznie lepiej sprawdzą się łagodne płyny micelarne do demakijażu i delikatne, naturalne pianki do mycia twarzy. Pamiętaj, aby do mycia używać delikatnie ciepłej (nie gorącej!) wody, miękkich ściereczek i ręczników. Pamiętaj także o stosowaniu toniku, który przywraca skórze odpowiedni poziom pH i ułatwia przenikanie składników aktywnych zawartych w kremach do głębokich warstw skóry.
- Raz w tygodniu wykonuj peeling. Pamiętaj jednak, że skóra przesuszona jest cienka, delikatna i łatwo ją uszkodzić. Do tego tupu cery najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny Biolaven, który rozpuści martwe komórki naskórka bez konieczności szorowania. Unikaj peelingów mechanicznych z drobinkami ściernymi, które mogą uszkodzić wrażliwą skórę twarzy.
- Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry. To kluczowy krok w utrzymaniu dobrej kondycji skóry. W składzie kremów nawilżających szukaj takich składników jak kwas hialuronowy, ceramidy czy gliceryna. Wybierz krem który dodatkowo odżywi skórę i wspomoże procesy regenerację suchej skóry – zwróć uwagę na zawartość masła shea, naturalnych olei i witaminy E. Pamiętaj także o zapewnieniu odpowiedniej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi – skóra odwodniona jest szczególnie wrażliwa. Wybieraj kosmetyki z alantoiną, pantenolem i aloesem, które wzmocnią warstwę ochronną skóry. Pamiętaj, że skóra wymaga nawilżenia zarówno rano – kremem na dzień, jak i wieczorem kremem na noc.
Nawilżanie skóry od wewnątrz
Pamiętaj, że pielęgnacja to nie wszystko! Skórę należy nawadniać również od wewnątrz! To co jesz i pijesz ma wpływ na kondycję i stan Twojej skóry. Twoja dieta powinna być bogata w pokarmy o zawartości zdrowych tłuszczy (np. awokado, orzechy, nasiona), antyoksydanty (np. jagody, brokuły, pomidory) i białko (np. jaja, ryby, nabiał), które wspierają regenerację skóry, odżywiają i uelastyczniają ją. Unikaj pokarmów przetworzonych, cukru i alkoholu, które mogą zaburzać równowagę hormonalną i powodować stany zapalne. Pij dużo wody (około 2 litrów dziennie), aby nawodnić organizm i usunąć toksyny.
Odwodniona skóra wymaga szczególnie ostrożnego i delikatnego podejścia. Niezwykle ważne w walce z tym problemem jest zapewnienie skórze równowagi, poprzez odżywianie, utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry i regularną pielęgnację, dostosowaną do jej potrzeb.